•  
  • صفحه اصلی
  •   
  • مقالات
  •   
  • اعطای جایزه مبفا به دو مدیر برتر در ششمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات

اعطای جایزه مبفا به دو مدیر برتر در ششمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات

تاریخ انتشارخبر :سه شنبه 11 دی 1397
اعطای جایزه مبفا به دو مدیر برتر در ششمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات

ششمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات با اعطای دو جایزه به مدیران برتر حوزه فناوری اطلاعات و چهار شرکت نحول آفرین و سه طرح برتر به کار خود پایان داد.

 

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ششمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات را با همکاری نهاد ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و علوم و دیگر نهادهای مرتبط در ۳ محور برگزار شد.

 

این همایش با شعار « کسب و کار داده محور در خدمت جامعه » شامل محورهای مختلف علمی- فناورانه و سیاستی- مدیریتی و اجتماعی- فرهنگی برگزار شد.

 

همایش یک روزه ملی مدیران فناوری اطلاعات که سه شنبه (5 آذر دی ماه) در سالن همایش های بین المللی صداوسیما میزبان علاقمندان بود.

 

این همایش شامل بخش های مختلفی از جمله معرفی و ارائه دستاوردهای برگزیده در حوزه‌های گوناگون فناوری اطلاعات در قالب جایزه ملی فاب طلایی، نقره‌ای و برنزی؛ حمایت از ایده‌های برتر و بومی فناوری اطلاعات در کشور؛ ارائه جدیدترین دستاوردهای بومی فناوری اطلاعات در نمایشگاه و ارائه جدیدترین نوآوری‌ها و اختراعات در استارت‌آپ دمو؛تقدیر از مدیران برتر فناوری اطلاعات و برگزاری نشست های تخصصی هم اندیشی است.

 

در ادامه این همایش، نصراله‌جهانگرد معاون فناوری و نوآوری ورارت ارتباطات، گفت: در جریان احیای کارت سوخت بحث این بود که کارت‌های جدید به مردم داده شود که این مستلزم صرف هزینه هنگفتی بود؛ یا اینکه ادامه شیوه سابق در پیش گرفته می‌شد که این امر مدنظر قرار گرفت.

 

وی ادامه داد: پلتفرم دولت الکترونیک اعلام آمادگی کرد که امکان ثبت‌نام برای کارت سوخت جدید روی موبایل فراهم شود و البته ما این امکان را روی کارتهای بانکی فعال کردیم که هزینه زیادی صرف نشود.

 

جهانگرد تصریح کرد: بانک‌مرکزی در همکاری با این پروژه در یک مدت کوتاه، کل کارت‌های بانکی را براساس شماره‌ملی افراد در سیستم خودش جمع‌آوری کرد و یکی از بزرگترین ابزارهای کنترل پولی را پدید آورد. به این صورت، همانطور که اعلام شده است، روزانه هر کد ملی امکان تراکنش ۵۰میلیون تومانی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه بدون دیتا مدیریت ممکن نیست، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی با افتتاح سامانه نهاب نظارت کاملی بر حسابهای بانکی انجام داد که به مدیریت پولی کشور قدرت داد که به گردش پول اشراف کامل داشته باشند.

 

دبیر اجرایی این همایش مدیران بخش فناوری اطلاعات وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و غیردولتی را مخاطبان اصلی آن دانسته و به خبرنگار ما گفت: شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و صاحبان ایده نیز در این همایش شرکت کردند.

 

دکتر سمیه لبافی در مورد جوایز این همایش توضیح داد: جایزه ملی فناوری اطلاعات برتر یا فاب به محصولات برتر این حوزه شامل نرم افزار، سامانه و ...بعد از بررسی های کمیته داوری بوده و اکنون پس از مرحله داوری پایان یافته و برندگان در مراسم اختتامیه و افراد شایسته تقدیر نیز معرفی شده اند.

 

وی ادامه داد: جایزه مدیر برتر فناوری اطلاعات یا مبفا و جایزه دیگر شرکت های تحول آفرین فناوری اطلاعات را داشتیم که در همایش تقدیر شد.

 

لبافی تاکید کرد: حضور دانشجویان و علاقمندان نسبت به دوره های قبل با رشد خوبی روبرو بوده است و امید داریم بتوانیم دستاوردهای خوبی را برای مخاطبان در این کارگاه ها داشته باشیم.

 

وی از برگزاری نمایشگاه همزمان با همایش خبر داد و گفت: نمایشگاه شامل آخرین اختراعات و نواوری های حوزه فناوری اطلاعات است و در سالن جانبی محل برگزاری همایش برپا شد.

 

وی خاطرنشان شد: برآن بودیم تا ضمن معرفی دستاوردهای برگزیده در حوزه های گوناگون علوم و فناوری اطلاعات؛ با برقراری پیوند کاری میان صاحب نظران و پژوهشگران علوم مختلف، جهت بهبود نگرش داده محور در لایه های گوناگون سازمانی با تمرکز بر حکمرانی داده ها در حوزه های مختلف اطلاعات و فناوری اطلاعات گام برداریم.

 

دبیر اجرایی همایش با بیان اینکه جایزه مبفا که مخفف مدیران برتر فناوری اطلاعات می باشد تلاش دارد مدیران برتر فناوری اطلاعات را شناسایی و مورد تشویق قرار دهد افزود: در واقع مبفا با هدف شناسایی و بررسی مدیران برتر فناوری اطلاعات، افزایش انگیزه جهت ارتقای توانمندی مدیران فناوری اطلاعات، ایجاد فضای رقابتی و پویا بین متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و در نهایت آگاه­ سازی مدیران عالی کشور از نخبگان حوزه فناوری اطلاعات شکل گرفته است.

 

حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی (سمات) در خصوص راهکارهای نوین داده‌محوری در بازارسرمایه گفت: در بازار سرمایه به علت حجم عظیم اطلاعات، نیاز به مدیریت داده‌ها و ارائه خدمات ارزش افزوده و مطلوب به شهروندان داریم.

 

وی با اشاره به اینکه چرا به بازار سرمایه می‌گوییم تالارشیشه‌ای، اظهار کرد: اطلاعات در بازارسرمایه باید ضرورتا شفاف باشد. سهام شرکت‌ها در بورس علاوه بر نظارت بر عملکرد شرکت‌ها نیاز به نظارت عمومی نیز دارد.

 

فهیمی افزود: ما با یک فاصله ۱۰ ساله از تکنولوژی روز دنیا به اهمیت داده‌های بزرگ پی بردیم و دیگر در برابر پیشرفت دنیا موضع انفعالی نداریم و با مدیریت هوشمند داده‌ها گام بزرگی رو به جلو برداریم.

 

وی ادامه داد: مدیریت هوشمند داده‌ها باید شرایطی را فراهم کند تا اطلاعات شفاف افشا شود و عملکرد مدیران و سازمانها مورد قضاوت قرار گیرد.

 

مدیرعامل سمات با اشاره به اهمیت وجود بورس‌های کالایی تصریح کرد: کالاهای یکسان از طریق پذیرش در بورس قیمت رقابتی و شفاف می‌گیرند. مثلا انرژی‌ها در بورس انرژی قیمت‌گذاری می‌شوند و کالا‌های در بورس کالا ارزش تمام شده آنها کاملا مشخص می‌شود.

 

فهیمی با اشاره به اینکه شرکت سمات مسئولیت حفظ و نگهداری اطلاعات شهروندانی که در بازارسرمایه فعالیت می‌کنند را دارد، گفت: اطلاعات استخراج شده مورد نیاز شهروندان توسط سمات در اختیار آنها قرار می‌گیرد تا بتوانند برای معاملات خود تحلیل و تصمیم‌گیری کنند.

 

وی درخصوص اینکه داده‌های قابل اندازه‌گیری برای پوشش ریسک و کسب سود در آینده استفاده می‌شود، اظهارکرد: ۴۰میلیارد رکورد اطلاعاتی در بازارسرمایه وجود دارد که نیازمند داده‌کاوی و ارائه به متقاضیان است. از این طریق مدیریت انبوه تراکنش‌های سهام‌داران امکان‌پذیر است.

 

مدیرعامل سمات با اشاره به اینکه مدیریت ارکان بازارسرمایه در جریان معاملات یکی از ویژگی‌های داده‌های کلان است، اذعان کرد: سامانه جامع اطلاعات به مشتریان خدمات اطلاعاتی مورد نیازشان را می‌دهد و متقاضیان از طریق سامانه سجام می‌توانند وارد بازارسرمایه شوند و از خدمات آن بهره‌مند شوند.

 

وی در پایان افزود: شرکتهای نرم‌افزاری با سامانه IX و دسترسی به اطلاعات می‌توانند داده‌های خام را تبدیل به محصولات قابل فروش به سازمانهای متقاضی می‌کنند.